12V3A Adapter WS-PA12V-3A-OZ, Ozone Series
Share On:
Compare
WS-PA12V-3A-OZ | Ozone Series
  • 12V3A Rated Output.
  • It comes with 1 mtr wire length and 5.5*2.1mm DC Plug Size.
  • Led indicator to show the functional status.
  • Made from High grade ABS plastic
  • Overload, Over Voltage & Over Current Protection.
  • Short Circuit, Over Temperature Protection.
  • Unique and attractive design.
  • BIS Certified OEM.
    Feature Specification
    VAC Voltage 150~265VAC
    Output voltage 12VDC
    Rated Power 36W
    Ripple & Noise (max.) 70mV(max)
    Voltage Adj. Range NA
    Device Primary-Side Regulation CV/CC Switcher for Adapters and Chargers
    Device(frequency) 85KHz
    VDS Voltage 600V(max)
    Line Regulations ±1%
    Load Regulations ±5%
    SCP Output short-circuit protection
    line UV Line brown-in/out protection
    OV Line overvoltage shutdown extends line surge withstand
    OTP Accurate thermal shutdown, hysteretic or latching
    Efficiency(Typ.) 80%
    Frequency Range 47~63HZ
    Storage Temperature 0-50°C